amp templates
Tarczyca

Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy 

  • Źródło białka - chude gatunki mięs (kurczak, indyk, królik, chuda wołowina) oraz niskotłuszczowe mleko i przetwory mleczne.
  • Ryby - dostarczające dodatkowo jod, selen i witaminą D oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe - zaleca się spożywać 3 - 4x w tygodniu. We współistniejącej chorobie Hashimoto ryby należy spożywać 1x w tygodniu ze względu na zawartość jodu.
  • Rośliny strączkowe (grochy, soczewica, fasola, ciecierzyca) do 3x w tygodniu. W przypadku kiedy TSH nie jest wyrównane należy je wyeliminować z diety do czasu ustabilizowania jego poziomu.
  • Tłuszcze - 20 - 35% wartości energetycznej diety - głównie pochodzenia roślinnego (olej, orzechy, nasiona), bardzo ważna jest podaż wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które pobudzają wątrobę do przemiany T4 do T3 zwiększając metabolizm ustroju oraz wrażliwość komórek na hormony tarczycy.
  • Węglowodany złożone - 50 - 70% wartości energetycznej diety. Często niedoczynności towarzyszy insulinooporność, stąd zalecane są produkty o niskim indeksie glikemicznym.
  • Źródło błonnika - 20 - 40g na dobę, pełnoziarniste produkty zbożowe, surowe i gotowane na parze warzywa oraz świeże i suszone owoce. Największa ilość błonnika znajduje się w otrębach, płatkach naturalnych, pieczywie pełnoziarnistym, roślinach strączkowych (fasola, bób), owocach suszonych, orzechach i nasionach oraz warzywach. Należy ograniczyć podawanie do 3x w tygodniu roślin strączkowych i krzyżowych takich jak: kapusta, brukselka, jarmuż, brokuł ze względu na wysoką zawartość tiocyjanów ograniczających wchłanianie i wpływających na metabolizm jodu. Najlepiej jeść je w postaci gotowanej i kiszonej. Stała ilość błonnika w pierwszym posiłku po przyjęciu leków.
  • Płyny - należy wybierać wody o niskiej zawartość sodu (od 5 do 20 mg/litr ), o wysokiej koncentracji jodu (nie są zalecane w Hashimoto), selenu, magnezu i cynku.
  • Aktywność fizyczna - co najmniej 3x w tygodniu przez 30 minut. Szczególnie zaleca się uprawianie sportów aerobowych w godzinach porannych (bieg, basen, rower, marsz) oraz unikanie ćwiczeń, które zmuszają do krótkiego, ale intensywnego wysiłku.
  • Niedoczynność tarczycy - należy rozważyć ocenę występowania nietolerancji glutenu i laktozy.
Adres

ul. Kościuszki 36 G/6
32-020 Wieliczka

Kontakt

Email: poradnia@dieta-goja.pl
Tel.: +48 510 164 889