bootstrap website templates
ważywa

Psychodietetyka - na czym polega?

Problem związany z relacją z jedzeniem może mieć różne przyczyny i pojawić się na różnych etapach życia. Samodzielne próby poradzenia sobie z takim stanem rzeczy niestety w wielu przypadkach są nieskuteczne. W takiej sytuacji pomocy może udzielić nam psychodietetyk, czyli osoba znająca zagadnienia zarówno psychologii, jak i dietetyki. Osoba działająca w tej branży jest w stanie nie tylko wskazać nam dostępne rozwiązania, wyjaśnić co jest przyczyną problemu, ale również wspierać w osiągnięciu wymarzonej sylwetki. Na czym dokładnie polega psychodietetyka i kiedy warto skorzystać z usług specjalisty z tej dziedziny?

Czym zajmuje się psychodietetyk?

Osoby działające w tej branży współpracują z pacjentami, którzy mają problem z utrzymaniem diety i przez lata zmagają się z odchudzaniem. Psychodietetyk pomaga w określeniu obecnych relacji z jedzeniem, szukając przyczyny trudności i powodu dla którego sięgamy po produkty spożywcze, które utrudniają zdobycie upragnionej wagi. Niezwykle ważny jest także sposób w jaki pacjenci postrzegają swoje ciało. Osoby zajmujące się tą dziedziną przywiązują dużą wagę do tego co stoi za każdym epizodem złamania diety. Warto zaznaczyć, że psychodietetykiem może być zarówno dietetyk, jak i psycholog, wystarczy że posiada on odbyte studia podyplomowe, szkolenia. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

  • Skupianie się na psychologicznych aspektach odżywiania pozwala m.in. pracować z pacjentem nad zmianą jego nawyków żywieniowych.
  • Niezwykle ważne jest także dostarczenie rozwiązań oraz metod, które pozwolą radzić sobie w sytuacji silnych emocji, gdy pojawia się chęć ich “zajadania”.
  • Psychodietetyk wypracowuje razem z pacjentem długoterminową strategię, dzięki której możliwe będzie utrzymanie pożądanej masy ciała przez długi czas.
  • Jednym z najważniejszych zadań jest przywrócenie kontroli nad całym procesem odżywiania się oraz zmniejszenie nieprzyjemnych doświadczeń związanych z koniecznością porzucenia złych nawyków.

W jaki sposób pracuje psychodietetyk?

Osoby odwiedzające psychodietetyka to nie tylko ci, którzy mają problem z jedzeniem. Czasem przyczyną niemożności zrzucenia nadprogramowych kilogramów czy wdrożenia w życie zdrowych zasad odżywiania jest brak akceptacji własnego ciała, mylne przekonania na swój temat czy brak pewności siebie. Odwiedzając specjalistę, przeprowadzi on z nami dogłębny wywiad, na podstawie którego będzie w stanie określić na jakim etapie procesu zmiany obecnie się znajdujemy oraz jakie powinny być dalsze kroki.

  • Psychodietetyk wyjaśnia pacjentom na czym polegają różnego rodzaju pułapki umysłu, zniekształcenia poznawcze oraz psychologia stresu.
  • Spora część pracy opiera się zazwyczaj na odzyskiwaniu poczucia kontroli nad własnym życiem oraz jedzeniem.
  • Specjalista (w zespole psychoterapeuty i psychiatry) pomaga w walce z uzależnieniem od cukru oraz takimi zaburzeniami odżywiania jak anoreksja, bulimia czy ortoreksja.

Psychodietetyk to także osoba, która motywuje do zmian swoich podopiecznych, wspiera ich w chwilach słabości oraz buduje poczucie sprawczości. Z jego usług warto skorzystać zawsze wtedy, gdy czujemy że posiadanie gotowego jadłospisu od dietetyka to za mało i potrzebujemy czegoś więcej. Warto zaznaczyć, że wypracowanie świadomego modelu odżywiania jest wartością, która zostaje z nami na zawsze, a zdobytą wiedzę możemy wdrożyć w wielu innych aspektach życia. W ten sposób poprawimy jego jakość, nasze samopoczucie oraz wygląd.

Adres

ul. Kościuszki 36 G/6
32-020 Wieliczka

Kontakt

Email: poradnia@dieta-goja.pl
Tel.: +48 510 164 889