Jak odchudzać się z głową?

Jak utracić relacje z jedzeniem?
9 lutego 2021

Odchudzanie to dla wielu osób jeden z tych celów, który towarzyszy im przez długie lata, a jego realizacja jest nieustannie przerywana. Wymarzona waga wydaje się być nieosiągalna, a prowadząca do niej droga trudna i pełna pokus. Inne osoby w końcu osiągają wymarzony wynik i wydaje się im, że można wrócić do wcześniejszego stylu życia. W konsekwencji dotyka ich tzw. efekt jojo, przez co czują się zniechęcone i w wielu przypadkach rezygnują z ponownego przejścia na dietę. W czym tkwi zatem problem i jak podejść do odchudzania w sposób przemyślany, tak aby jego rezultaty towarzyszyły nam przez długi czas?Jednym z największych błędów myślowych osób, które decydują się na odchudzanie jest przekonanie, że wybrana przez nich dieta będzie mieć chwilowy charakter, a po zrzuceniu zbędnych kilogramów można wrócić do starych nawyków. Niestety, takie podejście to wynik źle wybranego celu. Jeśli jest nim wyłącznie utrata wagi, gdy uda się osiągnąć rezultat, szybko tracimy motywację do dalszych działań.


Znacznie lepszym celem jest dążenie do utrzymania zdrowego stylu życia oraz stałej wagi, takiej jakiej chcemy. Ma on charakter długofalowy i poniekąd wymusza wypracowanie nowych, korzystnych nawyków, które staną się stałą częścią naszej codziennej rutyny. Mając takie nastawienie, utrata kilogramów będzie naturalnym zjawiskiem i “efektem ubocznym”. Odchudzanie warto zatem potraktować jako proces, dzięki któremu poprawimy jakość swojego życia oraz wdrożymy zmiany, które zagoszczą u nas na stałe.

Kolejnym błędem osób będących na redukcji jest chęć szybkiego osiągnięcia pożądanych efektów. Skutkiem tego koncentrują się na znalezieniu “diety cud”, zazwyczaj bardzo rygorystycznej, której stosowanie kończy się nie tylko złym samopoczuciem, ale również efektem jojo. Jak podejść do tematu z głową?

  • Osoby zdecydowane na odchudzanie mogą skorzystać z pomocy dietetyka. Jeśli nie mamy pojęcia czym są prawidłowe nawyki żywieniowe, zmagamy się z nietolerancjami lub alergiami, a przy tym potrzebujemy wsparcia psychicznego i kogoś, kto będzie nas motywować, warto umówić się na wizytę. Co więcej, specjalista z zakresu psychodietetyki zajmie się ustaleniem przyczyn przyrostu masy ciała I ułożeniem planu zmiany nawyków żywieniowych. Wówcas nasz codzienny jadłospisu ma szansę być smaczny, sycący, a jednocześnie powodować redukcję masy ciała.
  • Utrata wagi to proces, który trwa tym dłużej, im więcej kilogramów chcemy się pozbyć. Przyjmuje się, że zdrowe odchudzanie jest wtedy, gdy tempo nie przekracza utraty 0,5 kg na tydzień.
  • Spadek wagi następuje w momencie wygenerowania deficytu energetycznego. Następuje on w momencie gdy liczba spożywanych przez nas kilogramów jest mniejsza niż spalanych. Kluczowym terminem jest całkowita przemiana materii (CPM), oznaczająca sumę energii jaką zużywamy na podstawowe czynności metaboliczne oraz aktywność fizyczną.

Gdy znamy wartość CPM, możemy zaplanować o ile mniej kalorii chcemy spożywać w ciągu dnia, aby wygenerować deficyt kaloryczny. Nie warto jednak podchodzić do tematu zbyt restrykcyjnie, obniżając kaloryczność np. o 500 kcal, gdyż będzie to zbyt duży przeskok. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest odjęcie około 200 kcal i zwiększenie aktywności fizycznej. Odchudzanie metodą małych kroków jest bardziej korzystne niż rygorystyczna dieta i głodówki. Choć na efekty trzeba będzie poczekać nieco dłużej, szanse na sukces są znacznie większe, a co najważniejsze, mamy możliwość całkowicie zmienić dotychczasowy styl życia.

UMÓW WIZYTĘ
gdpr-image
Strona używa informacji zapisanych za pomocą cookies (ciasteczek) i podobnych technologii. Polityka Prywatności.