Jakość i styl życia często jest jednym z czynników ryzyka chorób somatycznych. Działania profilaktyki zdrowia kierują uwagę nie tylko na regularne badania profilaktyczne, ale także na wpływ aktywności fizycznej, odżywiania i masy ciała na ryzyko zachorowalności.
Odmień swoje życie na lepsze
Nadwaga i nadmierne spożywanie tłuszczy nasyconych są między innymi przyczynami nadciśnienia. W sytuacji niekorzystnych wyników badań lekarze, oprócz stosowania farmakoterapii, zalecają zmianę stylu życia. W takiej sytuacji warto zgłosić się na konsultację zarówno do dietetyka, jak i do psychologa-psychodietetyka. Dlaczego?
Psychodietetyk - dlaczego warto?
Rolą psychodietetyki, w odróżnieniu od medycznych specjalizacji, nie jest przekazywanie zaleceń. Założeniem jest praca nad motywacją pacjenta do podjęcia stałych, efektywnych zmian. Bardzo często dietetycy-psychodietetycy stosują elementy dialogu motywującego.
Dzięki takiej formie rozmowy klient ma większe szanse, by spotkania zakończyć z rozwiniętą motywacją do podjęcia działań oraz przekonaniu o ich słuszności i pozytywnych skutkach.
Jest także świadomy trudności, jednak potrafi na nie spojrzeć realnie, odzierając je z nadmiernych lęków czy postaw rezygnacyjnych.
Reasumując, oddziaływania psychodietetyczne to proces, pomagający wcielić w życie zalecenia lekarskie niezbędne do poprawy stanu zdrowia.
Zespół poradni: dietetyk, specjalista psychodietetyki Gabriela Nowakowska